zinatasadi
zinatasadi zinatasadi
  • 03-01-2023
  • Mathematics
contestada

3) A large cheese pizza costs $11.99. A medium cheese pizza costs $8.99. How much do 2 large and 3 medium pizzas cost?

Respuesta :

Ohara008 Ohara008
  • 03-01-2023

Answer:

$50.95

Step-by-step explanation:

2(11.99)+3(8.99)=50.95

Answer Link

Otras preguntas

To convert drams to grams, multiply the number of drams by which number?
show math equation of 5x + 6x equation
Jamar is doing research on the life and death of Tutankhamen for a student paper. What would be the best choice as a source for information? a museum exhibit ab
Today, the Gettysburg Address can be found in _____.
Compared to "In Trying times," the diction of "Girls Can We Educate We Dads?" is more a. emotional b. abstract c. dejected d. informal
Why did the king issue the proclamation of 1763? to enforce tax on sugar to establish British soldiers in the colonies to encourage settlement of lands west of
each student in ms sikes's kindergarten class has a box of crayons. each box has 36 crayons.if there are 18 students in ms sikes class how many crayons are ther
Which economic system did British policies after the french and Indian war support? mercantilism free market command traditional
Today, the Gettysburg Address can be found in _____.
If a single cell dies in a multi-cellular organism, what happens to the organism