ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

The us constitution creates a government with:
Match each definition with the appropriate term. Put letter by the question
On Jan. 1, 2014, Westerfeld Company placed into service a machine that had an acquisition cost of $60,000, a salvage value of $6,000, and an estimated useful li
need help please. Miranda and her lab partner add up three masses of chemicals to find the total mass of a mixture. 50.0 g + 7.25 g + 18.22 g Taking precision
What are the characteristics of a tropical rainforest biome pls help
The rough endoplasmic reticulum and Golgi apparatus work together in eukaryotic cells. What is one way that the rough endoplasmic reticulum assists the Golgi ap
What is 2/5 × 5/6 in simplist form
the Great Awakening encouraged​
Which equation shows the variable terms isolated on one side and the constant terms isolated on the other side for the equation -1/2 x + 3=4 -1/4 x? -1/4x=1 -3/
A serve that hits the net but goes over the net without any help is considered? dead