kaci013105
kaci013105 kaci013105
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If the unit price for oranges is $0.26 per pound and Jim pays $2.08 for oragnes ,how many pounds of oranges does he buy ?

Respuesta :

roneyboss
roneyboss roneyboss
  • 02-03-2017
2.08/0.26=8

the answer is 8 pounds
Answer Link
emmrichardson6 emmrichardson6
  • 02-03-2017
8pounds
2.08 / 0.26 = 8

Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

in a direct democracy who votes on government policy
What is the value of the ratio for one third of 900
What is 1 Third of 10000
What is needed for an idea to be scientifically reliable?
can someone give me two equations an tell me which of the two would be steeper ?
What should you always remember when handling microscope slides?
Unscramble pxnapd involving Algerba
The difference of 8 and the quotient of a number and 6 is 9
624 feet to 702 feet
one book costs £2.99 how much do six books cost