hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

why carbon 12 atom is more stable than carbon 13 isotope?
Before the body can use protein from the diet, it must be digested into amino acids. what enzyme begins breaking proteins into single amino acids and shorter po
would the population of marsh grasses might increase if the population of hernos decreased
When asking questionnaire items, the interviewer should​?
PLS HELP ME!!!!!!!! 99 POINTS Given: KLMN is a trapezoid, KL = MN LN = 89 , LH- altitude LM = 3, KN = 13. Find: m∠LKN
Mai tells Jaz his theory about what sea turtles nest on the beach instead of in the ocean. She says, "The turtle eggs would sink to the bottom of the ocean, and
what is the 25 element in chemistry
¿Qué verbo traduce la frase? We depend → A) dependemos B) leemos C) prometo D) esconde E) aprenden F) vendes
-3.2x+9.1=4.62 Solve Two Step Equation
Customers of a phone company can choose between two service plans for long distance calls. The first plan has a 26 monthly fee and charges an additional 0.08