barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

A campus radio station surveyed 500 students to determine the types of music they like. The survey revealed that 206 like rock, 161 like country, and 118 like j
Please i need help i don’t understand
________ is defined as the processes that account for an individual's intensity, direction, and persistence of effort toward attaining a goal.A) LeadershipB) Ma
Now substitute each of these values into the correct blank space in the quadratic formula. −(1.__)±(2.___)2−4(3.___)(4.___)√2(5.__) 1__ 2.__ 3.__ 4.__ 5.__ Ques
Hayden bought 48 new trading cards.Three fourths of the new cards are baseball cards.How many baseball cards did hayden buy?
What is the difference between a debit card and a credit card?
Which change took place in texas politics after WW2? 1)The republic party began to grow 2)The state began voting for democratic presidential candidates 3)The s
When conflicts arose between middle eastern countries in the 1970s which country did the us support
What place was so bad to work that being sent there was almost like getting a death sentence? a. Salt mines b. Wheat fields c. The king's palace d. All of t
Drag and drop the correct descriptions to identify the effects of agricultural improvements on Europe. Less land was for cleared farming. /// Population increas