leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following chemical symbols represents the element sodium? A. S B. N C. Sc D. Na
The swelling and pain associated with inflammation are caused by the a. destruction of bacteria by white blood cells. b. expansion of local blood vessels. c.
Which line from the poem above illustrates alliteration? “Long have I known a glory in it all” “Thou’st made the world too beautiful this year” “To lift the le
What is the difference between 2,386 and 7,000? A. 4,614 B. 9,386 C. 5,614 D. 10,386
Climate change studies suggest the worst impacts will be felt by the wealthiest people. a. True b. False
When working muscle cells are deprived of oxygen they produce?
Polio is a disease that can be transmitted by the bite of mammals. answer: true or false
The Safe Drinking Water Act limits the amount of pollution introduced into waterways. true or false
Exocrine glands ________. A. Do not have ducts to carry their product to a surface B. Do not have ducts to retain their product below surface C. Have ducts th
show the equation what is 3/5 of 6000