javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

Carpet costs $12 per square yard. How much will it cost to carpet a room that is 180 square feet?
Someone please help me. I am in need of DESPERATE help with this 1 question: What's --- X 8 <--- Yes, that's a frac
What event triggered the start of World War I? A. The sinking of the Maine B. The sinking of the Lusitania C. The assassination of Archduke Francis Ferd
What is the formula for force? a. Force = mass * velocity b. Force = mass * acceleration c. Force = mass / acceleration d. Force = acceleration / mass
what two numbers can go into 3 and add up to 4
2.5(t+3)=16.25 What is the value of t?
what are three signs that a chemical change has taken place
Can someone make a counterclaim to the pasaage.QUESTION IS "ARE GREEN TECHNOLOGIES WORTH THE INVESTMENT?.
Which of the following men is credited as the first English essayist? Francis Bacon Mark Twain Joseph Addison Richard Steele
An exothermic reaction _____. absorbs heat absorbs light releases heat releases oxygen