jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

I need help with this question
A bank deposit is INVIOLATE because it is difficult to be stolen from a vault.
Yesterday's afternoon temperature was 21°F. It plunged overnight to -3°F. How many degrees did the temperature drop?
Factor the expression completely. -50x^2 +45
​(4x2−2x+28​)+​(4x2+4x−55​)
What do Robert’s letters reveal about human nature? How do these letters connect to Romanticism or Gothic Horror?
(q+1)/2=(q−1)/3 Solve for q
PLEASE HELP Secret in Slovakia Part A How does the author provide readers with important information about aunt Gertrude in the passages exposition? A. The au
Mckinney donated 9 soda bottles to the after school party. During the party 6 bottles of soda were used. What percent of the soda remains after the party? 30% 3
Calculate the volume of mercury with a density of 14.6 g/mL and a mass of 1.00 g. Please include a numeric value only with significant figures.​