sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Tina lost 3 pounds on the first week of her diet. She gained a pound on the second week, and then lost 2 pounds a week during every week afterwards. She has bee
What is the five part definition for an object to be considered a mineral
wich is the most abundant element in erath's crust
According to the passage, how did people regard Emperor Kangxi? a. with awe c. with love b. with hatred d. with indifference
How should you test a hypothesis?How should you test a hypothesis? by writing a mathematical equation by making a single observation by performing a controlled
Which World War II event occurred first? The United States dropped two atomic bombs on Japan. President Harry Truman was sworn in to office.
The most widely accepted theory among scientists is that the last place humans migrated to was?
A set of data includes 101 data points ranging from 0 – 200. If the data is split into classes with a range of 20 (1 – 20, 21 – 40, etc), and there are no value
2x + 7 = x + 3 what is X ?
If the force of gravity changes, what happens to the mass of an object?