Alexcian8
Alexcian8 Alexcian8
  • 03-09-2017
  • Mathematics
contestada

Unit rate for 490 in 3 1/2 hour

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-09-2017
490 / 3.5 = 140 per hr
Answer Link
Archimade
Archimade Archimade
  • 03-09-2017
Unit rate is no. i.e 490 divided by time i.e (3 1/2 hr or 3.5 hr).
ans. is (490/3.5) = 140.
Answer Link

Otras preguntas

A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?
(1 + cos theta + cos(theta/2))/(sin theta + sin(theta/2)) = cot(theta/2) ​
Would you mid __________ ? A. to open the door C. opened the door B. open the door D. opening the door E. to opened the door​
What was the importance of George Washington's retiring from the U.S. Presidency?
Simplify 1.) [tex]\frac{r^5}{r^2}[/tex] 2.) [tex]\frac{3t^5}{6t^{10} }[/tex] 3.) [tex]\frac{18a^5b^2}{6a^3b^8}[/tex]
HELP for 100 points!
Which finding would call into question the generally accepted timeline and pattern of evolution? A consistent pattern where older rock layers contain simpler
In the right triangle ΔABC with m∠C = 90°, m∠A = 75°, and AB= 12 cm. Find the area of ΔABC. Please help!!!
what percent of 620 is 372
Identify a condition for a patient and determine the clinical pathway that the patient will take. Identify at least three types of health services (for example,