Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

Solve the proportion
Given two variables , is_empty which is associated with a bool, indicating whether a class roster is empty or not, and number_of_credits which is associated wit
Find the missing angle and classify each triangle as acute, obtuse, or right
What does r =? 2.6(14.2r - 4.5) = 54.4
Help me out fam. I don’t wanna fail
When fighting began in the Korean War in 1950, what major advantage did North Korea possess? A) North Korea had a huge number of troops. B) North Korea had the
The mole fraction of he in a gaseous solution prepared from 4.0 g of he, 6.5 g of ar, and 10.0 g of ne is __________.
El hueso a.tiene los colores de rojo, verde, y amarillo los asientos b.______ está roto. el conductor o la conductora c.pedro va al ________ para ver obras de a
How do you know that something is alive when you find it?
What is the square root of 30