shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
What's the other word generous in overlooking insult or injury by others; rising above pettiness
How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".
What's the word for looking down on others; proud and scornful
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
example of onomatopoeia in the seven ages of man
What's the other word stubborn; inflexible
what is glossities and deficiency
How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".