maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? Enter your answer in the box. (cm)
how are ionic bonds formed and what is the attractive force within an ionic bond
can someone please check my answer? thank you
what led to the creation of suburbs in the early 1900s
How to Prevent Onions from Making You Cry Chill the onions in the refrigerator for 30 minutes before peeling or chopping them. Sulfuric vapors move slower in t
20 POINTS!!!!!!!!!!!! Only answer if 100% SURE Most high school-aged teens are very active. A. True B. False
Hannah works at the mall selling book bags. She sold 35 book bags in 5 hours. How many book bags did she sell per hour?
Dalton’s model of an atom is the best described as a) a solar system b) a solid sphere c) a cloud d) a scoop of chocolate chip ice cream
A restaurant offers a​ $12 dinner special that has 5 choices for an​ appetizer, 12 choices for an​ entrée, and 4 choices for a dessert. How many different meals
Most scientific questions are based on opinions. hypotheses. observations. experimental data.