kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Mr. Ruiz has two children who are twins. He buys each child the same pair of shoes. He also buys each child a $2.50 pack of extra shoelaces. The total cost of
friendship an asset or a liability essay​
Someone help meeeeeeee
Who found diversity of living things
- 15. Show that (3x - 1)(x + 5) is equivalent to 3x2 + 14x - 5 -
Read the passage. Our visit to New Mexico was great. Watching the sun rise over the desert is one of the greatest memories I have from any vacation. Taos, a sma
how can a person's role in his or her family affect his or her behavior with friends? give an example
Mr. Rosart selects two students from his class to present their book reports. He places the names of each student in a box and randomly picks one at a time. The
please help i need done before 11:59!
To keep your muscles in good shape, you should aim for strength training _________ per week. A. five times B. three times C. once D. twice Don’t answer unless u