ReaperWolfKun
ReaperWolfKun ReaperWolfKun
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy by comparing unit rates.
1. 20 pens for $1.60 or 25 pens for $2.25
2. 13 berries for $2.60 or 17 berries for $3.06

Respuesta :

tejanoajet
tejanoajet tejanoajet
  • 01-11-2017
To find the better buy we have to find the cost per pen for each.

1. 20 pens for $1.60 -> 1.60/20 = .08 cents per pen.
25 pens for $2.25 -> 2.25/25 = .09 cents per pen.

The best buy is 20 pens for $1.60 because it's cheaper per pen. 

2. 13 berries for $2.60 -> 2.60/13 = .20 cents per berry
17 berries for $3.06 -> 3.06/17 = .18 cents per berry

The best buy is 17 berries for $3.06 because it's cheaper per berry.
Answer Link
Goldenoreos95 Goldenoreos95
  • 01-11-2017
1. 20 pens for $1.60
2. 17 berries for $3.06


Answer Link

Otras preguntas

I an confused need help on number 6
can you express 9/9 as a mixed number why or why not
____ energy gets converted to ____ energy through photosynthesis. A.Radiant; chemical B.Chemical; radiant C.Radiant; mechanical D.Ch
Find two consecutive numbers whose sum is 117
In what way did the sepoy mutiny change the political climate of India
A company offers a rate of $.05 per minute. How would you find the unit rate per hour?
what would be prohibited by the sixth amendment
what is 25/1000 reduced
Which phrase best describes this type of sentence? Sandy creates her best pieces of art late in the day. prepositional phrase modifying an adverb adverb modifyi
What is considered the eastern border of Europe