aniayagunn
aniayagunn aniayagunn
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

At a discount grocery store, Jessica paid 0.72 for an 8-ounce bottle of spring water. What is the cost of the spring water per ounce?

Respuesta :

HandyMan133
HandyMan133 HandyMan133
  • 01-11-2017
Hey there!

The cost of the spring water per ounce is .09.
How?
You just divide. .72/8= .09
Answer Link

Otras preguntas

Describe What was prior to World War II?
Priya and Han are biking in the same direction on the same path. Han is riding at a constant speed of 16 miles per hour. Write an expression that shows how man
The building blocks of dna are called?
The first direct democracy in the USA was.....?
The company I work for offered me to choose between a better salary and a flat in the city center and I chose ________.
A loaf of bread weighs about 1 pound. Choose all of the metric measures that are less than 1 pound. A. 1 kg B. 0.5 kg C. 500 g D. 450 g
Which of the following was a characteristic of Gupta rule? A. extreme poverty B. lasting prosperity C. constant warfare D. unstable government
How does one interpret a written work? O A. By evaluating problems in the text O B. By explaining the meaning of the text O C. By finding supporting evidence O
Why is the U.S. Census SoImportant?​
when an organ is swollen does it weigh more or less?