alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Which nationalist leader rose in popularity after World War I, and later became known as the Father of the Turks? A. Muhammad Ali Jinnah B. Sharif Hussein C.
Find the volume of the square based pyramid.
its just this one question -number 15
What is the elapsed time between 3:40 am and 2:00 pm?
Food chains and food webs indicate the order in which organisms are eaten. What other information can food chains and food webs provide?
What is meant by the Eighth Amendment’s guarantee that punishments should not be “cruel and unusual”?
Which of the following is NOT an existing law, policy, or practice enacted with regard to tobacco use? a. increased taxes on tobacco products b. increased price
Which of the following are all examples of pollution contributors? A. cars, people, factories, plants B. cars, people, factories, schools C. cars, people, fac
Which of the following statements about matter is true? Mass and matter are always the same. Matter is made up of atoms and has mass. Mass can decrease while ma
This man is using a power saw.what do you think he is making?what simple machine is it