msheehan8369 msheehan8369
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A pack with 6 cans of juice costs $3.48. what is the unit rate?

Respuesta :

randgh
randgh randgh
  • 02-11-2017
 6 cans of juice costs $3.48

we put cans under cans and dollars under dollars 
 6 cans of juice ---------------> $3.48
1 can --------------------------->n??$

cross multiplication 

n= 1* 3.48 /6 = 0.56 $

Answer Link
JustStopMyEyesHurt
JustStopMyEyesHurt JustStopMyEyesHurt
  • 28-04-2021

Answer:

$0.58 per can

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Where are genes located?
What's the algebraic expression of "4 times a number cubed decreased by 7"?
What is the value of 5 in 356,039,763
what is the imaginary line that circles the globe halfway between the North and South poles
what is 24 ten thousands
Can some one help me ? ???
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
Two trains leave the station at the same time, one heading East and the other heading West. The westbound train is going 60mph. The eastbound train is going 80m
5.4 5.400 less greater