herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

each music class 8 songs a week . how many songs does each class sing in 5 weeks ?6 weeks?7weeks
What did the gene studies on humans find about aging
why is it less effective to wash an insoluble precipitate with 15 ml of water once, than it is to wash the precipitate with 3 ml of water 5 times
In the following sentence, which word is the antecedent? Samuel looked all around the room for his shoes. A. Samuel B. around C. room D. his
Audrey is buying a new car for $32,998.00. She plans to make a down payment of $4,200.00. If she's to make monthly payments of $525 for the next five years, wha
Explain in your own words the quotation: "No man could tell what he would do if he were in the shoes of another man"
divide 33 photos into two groups so that the ratio is 4 to 7
A platinum metal bar measures 5.0 cm long, 4.0 wife, and 1.5 cm thick. It has a mass of 750.0 grams. What is the volume of the platinum bar?
number 36………………………………
how can you solve an equation with the variable on both sides?