herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

-4 8 i know the answer is 4 but i don't know how i got ir
mihai viteazu lupta de la calugareni
What arre the primary elements of the earths layers??
If a fish weighs 8 times as much as her parakeet if they both weigh 63 ounces together how much does the fish weigh alone
Which option is a balanced equation for cellular respiration?
how can the fish eating bird have 5 ppm of ddt when the water only started with 0.003ppmm of ddt
what is 1 and 2/5÷ 3/4=
Without random assignment, which of the following can happen? 1. Naturally occurring confounding variables can result in an apparent relationship between the ex
EASY Translate the expression into a word phrase. n – 6 A. six less than a number B. a number is less than six C. six minus a number D. a number subtracted
Write a decimal for 10 times as much of 3.0