jack241 jack241
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The cost for 3.8 pounds of shrimp is $18.05. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2017

18.05 / 3.8 = 4.75

 unit price = $4.75 per pound

Answer Link
ecamplese ecamplese
  • 01-12-2017
$4.75 per pound of shrimp
Answer Link

Otras preguntas

For how many things can use the same resource at one time
Who led movements to establish the Republic of Turkey?
what is the word form of 3.75
which type of cloud produces hail?
Let f(x) =-2x-7 and g(x)=-4x+3 find (f•g)(-5)
Solve. x __ 2 = 7 ---------------------------------------- PLEASE HELP!
Which concern prompted the addition of the first ten amendments to the Constitution of the United States? A-the lack of protection of individual rights B-the ri
What do Muslims believe a prophet is? A deity. An angel. A minister. A messenger.
which of the following statements about rest and physical is not true
The five interior angles in a  pentagon are in the ratio 2:3:4:5:6. What is the measure of the pentagon's largest angle?