nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Ivan was given two data sets, one without an outlier and one with an outlier. Data without an outlier: 108, 113, 105, 118, 124, 121, 109 Data with an outlier:
What led many egyptian villagers to pray at local shrines and believe in the power of magical amulets?
In the seven step military problem solving process you have identified the problem. what is the next step?
find the mean of the data. give your answer in decimal form
Personification A) Something in literature that stands for or represents something else Allusion B) A figure of speech in which nonliving or non
The length and width of a rectangle are 4.9^9 cm and 5.3^3 cm, respectively. What is the approximate area of the rectangle, using only positive exponents?A) 5^6
Need help ASAP with this problem
A sequence has its first term equal to 8, and each term of the sequence is obtained by adding 6 to the previous term. If f(n) represents the nth term of the se
What does the fiber in diet pills do? it satisfies a person's normal daily fiber requirement. it has been clinically demonstrated to facilitate weight loss. it
At an airport, its costs $7 to park for up to one hour and $5 per hour for each additional hour. Let x represent the number of hours parked. Write a function th