alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Employers are required to reduce employee exposure to potential injury due to hazards. There are specific requirements that must be adhered to regarding workpla
On the list of leading causes of adult disability, major depressive disorder is:
Name two things brought back from crusades
what does desultory mean?
How are federal judges selected? Candidates are nominated and appointed by the Supreme Court unless the president uses the veto. Candidates are nominated by Con
In triangle NLM, point S is the centroid, QS = (3x – 5) cm, and NS = (4x) cm. What is NS? 5 cm 10 cm 20 cm 30 cm
adult tickets to a play cost $22. tickets for children cost $15. tickets for a group of 11 people cost a total of $228. write and solve a system of equations to
what is the x intercept of the equation 4x-3y=24
The liberal thinker who was most influential to the American founders was ?
Which two lines in this excerpt from Guy de Maupassant's short story "The Prisoners" portray the Prussian soldiers as likable, sensitive people rather than as s