mirmcl2846 mirmcl2846
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

A sign at a store reads "3 notebooks for $6". What is the price per note book

Respuesta :

srosales1609
srosales1609 srosales1609
  • 01-12-2017
$2 per notebook would be the correct answer
Answer Link
malucme malucme
  • 01-12-2017
Well $6.00÷3=$2 so the price notebook is $2
Answer Link

Otras preguntas

Jacinta is working on a jigsaw puzzle that has 403 pieces. She has completed 1/4 of the puzzle. About how many pieces has she placed in the puzzle
which gilded age president was known for his integrity
Read the sentence below and answer the following question: Alice was banking on a snow day as she watched the snowflakes gather on the ground. What does the wor
Carlos owns an orchard. His apple trees produced 315 bushels of apples. Each bushel of apples weighs about 48 pounds. There are about 3 apples in each pound. Ab
an adult polar bear walks at an average of 5 kilometers per hour. write an equation to find k, the number of kilometers a polar bear can walk in h hours
After doing the flame test, what can you infer about the different coloured flames produced by different elements?
Three students share 5 peaches equally. How many peaches does each student get?
explain 2 ways to evaluate 15(90-3)
We're does the thousand go in 5462.9554
one of the cats in the neighborhood had six kittens all about the same size. If each of the new kittens weighed about5 1/2 ounces, how much would all the new ki