jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Please helpppppppppp
How far can a person travel in 62 minutes, walking at a speed of 1.5 km/h. Please uses sig.figs. and convert to meters.
How does the first person point of viewing both "Some Keep the Sabbath Going to Church" and "Because I Could Not Stop for Death" help communicate the ideas pres
What effect did the space race have on American public education during the middle of the 20th century?
Match each part of the expression with what it represents
the split between the eastern church and western church became known as
What is the length of XY
The Open Door Policy of trade by the U.S. related to _____. Select the best answer from the choices provided. a. China b. Cuba c. Hawaii d. Panama
In one to three sentences, describe what happens during the carbon fixation stage of the Calvin cycle.
An interior designer is buying fabric to cover throw pillows for a master bedroom. She needs material to cover 6 pillows—3 rectangle-shaped, 2 cylinder-shaped,