PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

Consider the function p(x)= x^2 + 6x + 5 What is the average rate of change from x = 2 to x = 3
How is the emir or leader of kuwait likely different from the king to saudi arabia
How did the way the war was fought differ on eastern and western fronts
what is another name for break dancers?
what is the value of x that makes sense the given equation true? 4x-3=-12x+13 x=-3 x=0 x=1 x=15
without sodium potassium pumps, cells
Which graph represents the equation y=1/3x-4
high impact exercises a. do not burn many calories b. can be performed with both feet on the floor c. can be different intensity levels d. must always be hig
What were the Japanese suicide bombers called?
Select the correct answer from each drop-down menu. Jackson is writing a report on his career plan. Read the selection and correctly fill in the missing informa