Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Which benefits result from being in a healthy romantic relationship? Check all that apply. 1.energy 2.ambition 3.longer life 4.increased intelligence 5.higher i
How do I do 1 and 5?
I need help with this homework!!! please!!!
Brothers: Since the peace was made,you have killed some of the Shawnees, Winnebagoes, Delawares, and Miamis, and you have taken our land from us; and I do not s
After slowing down, the dragons could fall behind on their journey. What do the dragons need to do in order to ensure that their average rate of change stays th
Consider the two functions given below. f(x) = 3x + 4 g(x) = 2^x - 1 Which of the following pairs of transformations causes the graphs of the functions to hav
A student took 5 tests this marking period and had a mean score of 90. Her scores on the first 4 tests were 90, 96, 86, and 92. What was her score on the fifth
The surface area of the cone is 43.75pie cm^2. What is the slant height of the cone and the diameter is 5
Mazzini feels lombardy should be free from austrian rule. which bonds that create a nation-state does he discuss? check all that apply. they share common ancest
what is the answer to m2=91