daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

What is the x-value of point A? Please answer quick I am timed Thank you!
Read the sentence. Decide if the verb is transitive or intransitive. Carrie sprinted around the block. transitive intransitive​
please simplify the equation : -8x-10x
Angela took a general aptitude test and scored in the 83rd percentile for aptitude in accounting. (a) What percentage of the scores were at or below her score?
what stripes can be found in the edges of tingguians textile​
Flora does not believe in discipline. She thinks that children need positive enforcement, and that is enough to show them the way. Parents today are often too s
What is a want ? Please list the 5 wants in todays world
WILL MARK BRAINLEST Scribes demonstrated their______ to the Jewish faith by creating long________ on which the five books of the Torah were written.
PLS HELP (LAST QUESTION) If you have 360 Nickels, how many dollars do you have? - 18 - 7,200 - 340 - 380
Amir’s average math score for the first 4 tests of the school year is 88 Which equation can be used to calculate what Amir’s average must be on the next two tes