xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

If P(A) = 0.37, P(B) = 0.6 and A and B are independent, what's the P(A and B)?
Under the land lottery system, which three groups were given a chance to participate?
When the price of 100euro first increases by 20% and then decreases by 20% the last price is
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE
The K.E of a body becomes 4 times its initial value. The new linear momentum will be: (a) Same as initial value (b) Four times the initial value (c) Twice the
There are x counters in a bag. 14 of the counters are blue. Hassan takes at random 30 counters from the bag. 6 of these 30 counters are blue. Work out an estima
State Newton’s First Law
nutuk kitabı özet örneği
HELPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!
reason why many adult children still live with there parents essay