grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

11 is 40% of whst number
The problem with staying organized is that staying organized ______.
from 3 o'clock to 3:45 how many degrees is that
What is an atom that accepts an electron called? a. a cation b. a proion c. an anion d. an isomer
What is (x-4)squared
Why does dividing five by dismal less than one give a quotient greater than five
Which word correctly completes the sentence? The traffic is getting worse, and we are __________ late to the event. a. already b. all ready im sure
asking your supervisor if you're doing something correctly is a way to request
What is (x-4)squared
3 posters cost $9.60. At this rate how many posters can you buy with $48