kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Why are apartments called apartments if its build together
what is 62.80 rounded to the nearsest hundreth
Were Cassius’ and Brutus’ deaths the work of fate or free will? Explain the ways that their deaths address the theme of fate vs. free will.
Carolyn purchased five bracelets.find the total cost of bracelets if each bracelet costs $3.10.justify your answer by using distributive property
president fords method of moving beyond the watergate scandal
I NEED HELP , PLZ OMG IM CONFUSED
The year 1850 marks a turning point in Tennyson's personal and professional life. True False
Subtract 43 from 18 raised to the 7th power; then multiply by 4.
Fill in the blank with the correct form of aller: Nous ____________ à la gare. (2 points) allons vais vont allez
I need help on questions 4-7 plz