Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Let f(x) = 7x - 13. Find f-1(x).
Two fifths of the instruments in the marching band are brass, one third are percussion, and the rest are woodwinds. A. What fraction of the band are wood winds
Which of the following is not a type of mass movement that results from the force of gravity? A Creep B Mudflow C Landslide D Deflation
Describe 5 ways to represent a function?
If the circumference of a circle is 94.25 inches then what is the radius?
Which describes the Anasazi or ancestral Pueblo Indians of the Southwest? A. lived in cliffside caves or adobe dwellings B. lived near the water and celebrated
Which of the following was true of Nixon's presidency? A. It oversaw the establishment of the Environmental Protection Agency. B. It tried to overthrow Johns
1) IT TAKES 10 PEOPLE TO PULL A 50 TON BUS.HOW MANY PEOPLE WOULDIT TAKE TO PULL A 100 TON BUS ? 2) WHICH IS BIGGER ,HALFOF 40 OR ONE FOURTH OF 20 ? 3)IF A BALL
what is the part of speech for unanimous
6/9=c/6 what does c equal?