hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Piggy says now we've really got a beast who is she talking about
Which statements accurately describe the book The Prince and its ideas and influence? Choose all answers that are correct. A. It is safer for a ruler to be fear
chad buys peanuts in 2 pound bags. he repackages them into bags that hold 5/6pound of peanuts . how many 2 pound bags of peanuts should chad alan cooper buy so
in light of amendment VI, a 1963 supreme court decision in Gideon v. Wainwright specified?
What was the primary way the farms in the south differed from those in the north
John is 6 years older than Kathy. Together their ages equal four times Kathys age. How old is each?
According to this graph, which statement describes how the amount of iron changes over time in the reaction Fe2O3 + 3H2 → 2Fe + 3H2O? A. The amount of the produ
Which description of an industrial revolution is correct? A. a trade system that allows businesses to sell goods in more than one country B. a gradual change in
This present-day nation was home to the Ottoman Empire. A. Turkey B. Iran C. Iraq D. Syria
what is your best friends name