mbinaskar123987
mbinaskar123987 mbinaskar123987
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of $13.50. Which equation represents p the cost in dollars of each notebook?
A. p= 13.50- 6
B. p= 13.50× 6
C.p= 13.50 + 6
D. p= 13.50 ÷ 6

Respuesta :

jacobsudsy
jacobsudsy jacobsudsy
  • 03-04-2018
The answer is D. You divide 13.50 by six to get the price of one notebook
Answer Link

Otras preguntas

Who benefitted from the corrupt bargain?
What is the biggest cause of extinction today? a. pollution b. exotic species c. global warming d. habitat loss
it is asking me to insert parentasies
Michelle has $12.30 in her purse in 1 cent 5 cent and 25 cent coins. if she has an equal number of each coin type how many coins does Michelle have in her purse
Lauren bought 20 ounces of sliced ham. she used 3/4 of the ham to make sandwiches for her friends and 1/5 of the ham in an omelet. how many ounces of ham were l
Hitler intended to defeat great Britain by
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1
The weekly sales of a magazine increased from 500,000 to 600,000. By what percentage did the magazine sales increase?
How many months is 0.75 of a year
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1