valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Let x represent any number in the set of even integers greater than 1. Which inequality is true for all values of x? A. X<0 B. X>0 C. X<4 D. X>4
Ordered pairs, please give brief explaination if possible, as I don't understand!
(a) what is the magnitude of the momentum of a 11000-kg truck whose speed is 10 m/s?
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Which expressions are equivalent to this expression? 4r + 4 Select each correct answer. A. 2r + 1 + 2r + 3 B. 2(2r + 2) C. r + 3r + 4 D. 4(r + 4)
Equivalent name for 96
Steve bought a 15-pound bag of concrete. He spilled the bag into smaller bags that each holds 2 1/2 pounds. How many smaller bags did Steve fill?
How many milliliters of a 4.0 m nacl solution will be needed to make 500 ml of a 2.0 m nacl solution?
"which are true statements about anaerobic respiration? check all that apply"
Caleb is driving a car in which dona is a passenger when an accident occurs. caleb and dona are emotionally rattled, but neither is physically hurt. caleb is no