awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Factor this expression completely. mr + ns - nr - ms
Research shows that when people drop out of sports, they are unlikely to ever play sports again.
What is the relationship between height and gpe
Evaluate −f(a) f(x)=−5x²+2x−1
An experimenter is randomly sampling 3 objects in order from among 48 objects. what is the total number of samples in the sample space?
what are some observable properties that can be used to identify these metals?
What four pieces of information do you need to gather while stopped and waiting to turn at a traffic light?
how many cubic centimeters of olive oil has the same mass as 1.7 L of gasoline
Solve the following system by the substitution method. Check the​ solution(s). 0.1x+0.2y=-0.6 and 0.6x-0.3y=2.3
Write using algebra. Jimmy ran m miles in t minutes. What was his speed?