jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

An account earns simple interest. $1500 at 4% for 5 years a. Find the interest earned. (I thought it was $1832.10, but it says it is wrong) b. Find the balan
Sarah bought a toaster for $105. this price was 1/4 its listed price. how much wasthe listed price?
Why is the freedom of the press so important democratic government??
If you write a sentence with an unclear antecedent, it means you used A. a plural pronoun when a singular pronoun was needed. B. a possessive pronoun instead o
The enforcement act of 1870
Hubert cut a piece of yarn into pieces that are each 2/3 foot long. if the yarn is 6 feet long, how many pieces of yarn did he cut?
a central government handles issues related to
DNA is produced in the mitochondria genetic material that directs the cell supplied by only one parent only found in single cell organisms
Como solucionar un problema social de acuerdo a la constitucion y a la democracia
The LCD of 1/2 and 3/4 is 4 how would u rewrite 1/2 using the LCD as the denominator