Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Please help!! The overall purpose of continuing the Civil War to address the issue of slavery rested on a document written by President Lincoln called the Gett
What is the density of a liquid with a mass of 2 kg & a volume of 10 liters
information based on opinions is valid. Please select the best answer from the choices provided T or F
(Please help, will give thanks + brainliest answer) An 82 kg alpaca on a merry-go-round is traveling in a circle with a radius of 3.0 m. It takes 10 seconds
how many x-intercepts does the graph of y=4x^2+5x+2
when the velocity of a mass on a spring is zero, the acceleration is at
Please explain!! 20 points and I will mark brainliest
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART
Solve for m -3+m/9=10
If a negatively-charged rod is brought close to an electroscope that is negatively charged, what will the two leaves of the electroscope do? move closer togethe